Autor Wiadomość
Pioniu
PostWysłany: Śro 23:02, 21 Lut 2007    Temat postu:

Ja pisalem ŻRODŁO pod tekstami... tj.:
wikipedia.pl
teologia.pl
magazyn.ekumenizm.pl
wiem.onet.pl

Adrian uzyl wikepedii, a z czego ty Mydziu korzystales to juz sam wiesz...
Mydziu
PostWysłany: Śro 22:42, 21 Lut 2007    Temat postu:

Pytanie gdzie najważniejsza część Bibliografia?
Ukis
PostWysłany: Śro 21:47, 21 Lut 2007    Temat postu:

Apropos kto to skleja do kupy? Bo by wtopa była jakby nikt tego nie zrobił ;/

[Edit]

Sory wyprzedziłaś mnie... Smile
Marita
PostWysłany: Śro 21:46, 21 Lut 2007    Temat postu:

kopiowaniem juz zajmuje sie Dżaga, skladamy sie po 1 zl z tego co wiem...
miejmy nadzieje ze wszystko bedzie tak jak ma byc Very Happy
Pioniu
PostWysłany: Śro 20:57, 21 Lut 2007    Temat postu:

"Albert", gratuluje skopiowania tekstu z wikipedii...

Napiszcie to tego na jaki CEL odpowiadacie.

Niech ktos tez obdarzony drukarka sklei w calosc, wydrukuje i zrobimy kopie w szkole, chyba ze jakies inne pomysly macie?!
Albert - Konvicter
PostWysłany: Śro 16:55, 21 Lut 2007    Temat postu:

No to wszyscy wklejamy...
JAZDA ! ! !

Inkwizycja stawiała sobie za cel umocnienie władzy religijnej kościoła poprzez prowadzenie procesów w miejsce samosądów. Środkiem stosowanym w tym celu było sukcesywne ściganie przedstawicieli ruchów religijnych przeciwstawiających się kościelnej doktrynie wiary. W szczególności dotyczyło to ruchów albigenskich, w których uczestniczyli m.in. Katarzy. Procedura prawna opierała się na prawodawstwie rzymskim, wypracowanym w I wieku n.e. Sądy inkwizycji katolickiej na większą skalę ustanowił papież Lucjusz III w 1184 roku podczas synodu w Weronie. Papież Grzegorz IX w 1231 roku rozszerzył działalność inkwizycji na wszystkie kraje katolickie i wprowadził oficjalnie urząd inkwizytorów. Powoływano ich przede wszystkim spośród dominikanów i franciszkanów. Od XV wieku inkwizycja została przekształcona w stałe kościelno-państwowe trybunały.

Przykładowo już 387 roku prawa cesarskie przewidywały śmierć na stosie dla przywódców manichejczyków. Codex Teodosianus przyrównywał herezję do najcięższej ze zbrodni, za jaką uważano obrazę majestatu władcy, podobne stanowisko znalazło swój wyraz w prawodawstwie cesarzy Leona i Justyniana. W 453 r. cesarz Teodozjusz II uznał herezję za przestępstwo równe zdradzie stanu i przewidział za nie karę śmierci przez spalenie żywcem.

Była jednak i część wybitnych przedstawicieli Kościoła, którzy dopuszczali czy nawet zalecali stosowanie przymusu państwowego w walce z ruchami heretyckimi. Należał do nich Święty Augustyn. Nawet jednak ci, którzy opowiadali się za pewnymi formami przymusu byli przeciwni zbyt surowym metodom uważając, że lepiej nawracać heretyków niż ich karać. Jednak „prześladowania heretyków we wczesnych średniowieczu należały do rzadkości i nie były zbyt surowe. Pierwsze stosy z heretykami zapłonęły, pomimo stanowczych protestów dostojników kościelnych, za panowania i z polecenia – króla Roberta II w Orleanie w 1022 roku .

Do przełomu XII i XIII w. Kościół w zwalczaniu herezji ograniczał się do stosowania wobec heretyków środków przewidzianych przez prawo kościelne, a więc różnego rodzaju pokuty i ewentualnie ekskomuniki. XII wiek przyniósł burzliwy rozwój herezji, z których najważniejszymi byli waldensi (zwani również Biedakami z Lyonu) i katarzy (zwani inaczej albigensami). Herezje ich przybrały tak ogromne rozmiary, że na niektórych obszarach tj. południowa Francja, północne Włochy, czy też Szwajcaria – zaczęły zagrażać dalszemu istnieniu Kościoła katolickiego.

Wobec tego Kościół musiał ostro zareagować: „heretycy dopuszczają się grzechu, przez który zasługują nie tylko na wyłączenie z Kościoła przez ekskomunikę, ale także na wykreślenie ze świata przez śmierć.

Huh... ale się narobiłem...
Mydziu
PostWysłany: Śro 16:48, 21 Lut 2007    Temat postu:

a może coś więcej:

Jacques Fornier – ur. ok. 1280r. w Saverdun. Francuz odbył studia teologiczne w Paryżu (na Sorbonie). Był cystersem. Znany z wiedzy i ascetycznego trybu życia, został wybrany biskupem Pamiers. Założył na początku XIV w. w 1317r. trybunał inkwizycyjny, odsunął papieskiego inkwizytora. W ciągu 7 lat oskarżył o herezję 98 osób, odbył 578 przesłuchań.
Stosował kary uwięzienia, konfiskatę majątku, odbycie pokutnej pielgrzymki. Pięć osób spalono na stosie. Za gorliwość w zwalczaniu herezji w 1327 otrzymał kapelusz kardynalski. W 1334 został wybrany papieżem i przyjął imię Benedykt XII.
Ukis
PostWysłany: Wto 20:47, 20 Lut 2007    Temat postu:

Pioniu napisał:

Znaczy tak z grubsza, mamy czas ;P
Tu jest duzo informacji..:
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,2121


SmileSmileSmile
Mydziu
PostWysłany: Wto 19:39, 20 Lut 2007    Temat postu:

chopaki, chopaki wrzućcie jakieś linkasy do materiałów, bo muszę zrobić wnioski
Pioniu
PostWysłany: Pon 21:02, 19 Lut 2007    Temat postu:

Teraz mi jeszcze oblicz jaka prace wykonalem... Przemieszcze o 2 posty i sila 56 klikniec na klawisze.. do roboty sie wez, a nie..
no niestety ale to jest dubel. BAN!! ... nie no żartowałem Very Happy
Celi jest tu bardzo duzo, ale musimy cos wybrac, bo inaczej od natloku roboty nie powstanie nic. Poszukalem troche w necie i oto odpowiedz na kilka pytan:

1. Dlaczego świadome rozszerzanie herezji jest wielkim złem moralnym?
Bardzo groźną w skutkach formą oszustwa jest celowe fałszowanie nauki objawionej. Polega ono na podawaniu za naukę Kościoła swoich poglądów, które są z nią sprzeczne. Celowe szerzenie błędnych nauk powoduje niszczenie prawdziwej wiary i skłania do pójścia za zwodniczymi doktrynami.

Szerzenie herezji sprzeciwia się prawdzie i stanowi grzeszne posługiwanie się darem mowy. „Dobrowolny zamiar wprowadzenia bliźniego w błąd przez wypowiedzi sprzeczne z prawdą narusza sprawiedliwość i miłość. Wina jest jeszcze większa, gdy intencja oszukania może mieć zgubne skutki dla tych, których odwraca od prawdy.” (KKK 2485)

Zrodło: teologia.pl

2. Herezja
Herezja to „uporczywe, po przyjęciu chrztu, zaprzeczanie jakiejś prawdzie, w którą należy wierzyć wiarą boską i katolicką, albo uporczywe powątpiewanie o niej.“ (CIC, Kanon 751).

Zrodlo: magazyn.ekumenizm.pl lub jak kto woli - zaszyt od reli...

3. Czas powstania i okres trwania.
Herezje pojawiały się od zarania chrześcijaństwa, już za czasów apostolskich. Naturalną koleją rzeczy, najwięcej ich było w okresie, gdy teologia chrześcijańska wypracowywała swe podstawy, czyli w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, jednak zdarzają się i dziś.

4.Walka z herezjami:
a)Inkwizycja
Inkwizycja" (łac. inquisitio – badanie, dochodzenie), instytucje kościelne zwane trybunałami wiary, powoływane od 1215 roku do wykrywania, nawracania i karania opornych heretyków.

Najczęstszymi sposobami działania inkwizycji były: szpiegostwo, donosicielstwo, przesłuchania, tortury, palenie dzieł, palenie heretyków na stosach.

W latach 1484-1700 w całej Hiszpanii śmierć z wyroku Inkwizycji poniosło nie więcej niż 2500 ludzi, z czego wielu było zwykłymi przestępcami.
Zrdolo: wikipedia.pl, wiem.onet.pl

b) Krucjata - popularna nazwa wojny prowadzonej przez chrześcijan przeciw niechrześcijanom ze względów religijnych, np. w celu odzyskania terytoriów o znaczeniu religijnym, takich jak Palestyna.

Zrodlo: wikipedia.pl

Tyle udalo mi sie znalesc, jak narazie to tyle. Nie musimy rozpisac wszystkich celow, wystarczy kilka, by bylo jasny TEMAT.
Przydaloby sie jeszcze wymienic kilka herezji czy cos podobnego, niech sie ktos tym zajmie, bo ja juz i tak juz robie ponad przydzial Jak znajde czas to sie jeszcze troche pobawie...
Albert - Konvicter
PostWysłany: Pon 9:05, 19 Lut 2007    Temat postu:

Żeby nie było, że nic nie robie... apropo Pioniu ctrl+c | clrt+v ... za dużo się nie narobiłeś...
Ukis
PostWysłany: Pon 8:31, 19 Lut 2007    Temat postu:

1)Miało być dużo, to jest dużo. Very Happy
2)To po co jeszcze dokładasz? Smile
Albert - Konvicter
PostWysłany: Pon 8:15, 19 Lut 2007    Temat postu:

Dodam tylko, że pozostali muszą opracować te cele w naszej pracy, a ty ich tyle dajesz, że nie będzie to łatwe...

Można też dodać Very Happy
- kto stał za głoszeniem herezji (nazwiska)
- które z herezji "przeszkadzały" Kościołowi najbardziej
Pioniu
PostWysłany: Czw 19:34, 08 Lut 2007    Temat postu:

Cytat Cezarego Careny z Traktatu o świętej inkwizycji: "Heretyków należy ogniem i mieczem niszczyć, gdyż łatwiej ich zwyciężyć niż przekonać."

Średniowiecze jest okresem bardzo szczególnym w historii ludzkości, a przede wszystkim w historii prześladowań, gdyż jest, jak myślę, najokrutniejszą i najbardziej krwawą epoką, kiedy były popełniane okrucieństwa w imieniu Boga. To w jego imieniu przez kilkaset lat ścigano, torturowano i mordowano tysiące niewinnych kobiet, mężczyzn i dzieci, których obwiniano o czary lub sprzeniewierzenie się szatanowi. Religia i okrucieństwo, to co jak się zdaje powinno się wzajemnie wykluczać — to co najwznioślejsze i to co najpodlejsze szły ze sobą w parze.

Odp. na 1 ..

Znaczy tak z grubsza, mamy czas ;P
Tu jest duzo informacji..:
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,2121
Ukis
PostWysłany: Czw 19:21, 08 Lut 2007    Temat postu:

Co do pytań to to CHYBA ma wyglądać tak, że my podamy pytanie i z tego ma się jakaś dyskusja wywiązać(z tego co usłyszałem Smile) ...

A co do tego co ja mam zrobić (nie mówcie, że mało, będę edytować):
-Przedstawić okres czasu, o jakim będziemy mówić.
-Jakie kary stosowano?
-Kto za tym stał? (nazwiska)
-Na jakich obszarach to się działo?
-Kto poza kościołem zwalczał herezję?
-Przedstawienie działalności inkwizycji.
-Liczba ofiar (inkwizycje).
-Jak zwalczano kataryzm?
-Przedstawienie dekretów, praw itp.
-Przedstawienie działań zbrojnych (krucjat)
-Liczba ofiar (krucjaty).

[Edit]

Już jest o wiele więcej... Very Happy
Pioniu
PostWysłany: Czw 18:51, 08 Lut 2007    Temat postu: Jak zwalczano herezje? <religia, gr.3>

Pozwolilem sobie wykorzystac forum jako miejsce, w ktorym bedziemy mogli sie komunikowac przy robieniu zadania na religie (chyba nie ma nikt nic przeciwko?)
Czy to ma tak wygladac?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Cele, czyli co chemy udowodnic, czego sie dowiedziec przez ta prace.
Zagadnienia, w tym miejscu rozwijamy temat wyjasniajac rozne zagadnienia kluczowe.
Zagwozdki, czyli rozne pytania do tego tematu na ktore nie znalezlismy odpowiedzi?!
Wnioski, tu chyba wiadomo..
No i bibliografia, czyli zrodla.

Co z tymi pytaniami, bo troche nie czaje i czy reszte dobrze zrozumialem...?!
Z tego co wiem robie CELE, ale lubie wiedziec all, moze uda mi sie cos zrobic ponad przydzial.. Wink

Prosze o odpowiedzi ludzi z grupy, ale jak chce ktos inny to smialo Razz



PS.
To tlo to tak do jaj... ;P

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group | autumn Style by ArthurStyle